.

.

چندی پیش دوست گرامی و رادیوآماتور پیشکسوت، آقای محمد مبینی (EP3MIR)، که لطف فراوانی به این سایت دارند، خبری در مورد جوان‌ترین رادیوآماتور ایران با این مضمون فرستادند:

"خبر با ارزش جدید از رادیو آماتوری ایران

در شمال شرق ایران، در شهر مشهد، چند سالی است که یک رادیوآماتور جوان فعالیت می‌کند. نام ایشان «زهرا دل‌قَوی» است. ایشان و پدر ایشان قبلا درخواست پروانه رادیوآماتوری به سازمان مربوطه داده‌اند، ولی سازمان هنوز هیچ پاسخی در خصوص برگزاری آزمون و یا صدور پروانه به ایشان نداده است و ایشان و پدر محترم‌شان مدت چند سالی است که منتظر پاسخ سازمان هستند.

زهرا دل‌قوی در حال حاضر 16 ساله است و کال‌ساین مورد استفاده‌ی او همان کال‌ساین پدر ایشان (EP5HD) است. این دختر و پدر فعالیت‌های رادیوآماتوری خود را با دستگاه‌ها و تجهیزاتی به انجام می‌رسانند که همگی به دست خودشان ساخته و پرداخته شده است. حاصل این فعالیت‌های رادیوآماتوری، دریافت بیش از 300 مورد «کارت تایید تماس الکترونیکی» (EQSL Card) همراه با تاریخ و ضبط صدا بوده است."

.

در پی این اطلاع‌رسانی، با آقای حسن دل‌قوی، پدر زهرا، تماس برقرار کردم. آن چه در زیر می‌خوانید، چکیده‌ی گفتگوی من با این پدر و دختر رادیوآماتور و دانش‌دوست است:

.

اتصال‌کوتاه: سلام آقای دل‌قوی گرامی. من به شما از صمیم قلب تبریک عرض می‌کنم که چنین فرزند برومندی تربیت کرده‌اید و برای شما و خانواده‌ی محترم‌تان بهترین آرزوها را دارم.

پیشنهاد آقای مبینی را به دیده‌ی منت پذیرفتم و آن را ایده‌ای بسیار جالب و موثر در معرفی رادیوآماتوری ایران به خارجیان و همزمان معرفی این کار علمی و ذوقی به نوجوانان ایرانی می‌دانم.

حسن دل‌قوی: سلام جناب رئیس‌دانا. بنده دل‌قوی هستم و ارادت دارم خدمت شما. من زمان زیادی است با شما از طریق مجله‌های رادیو‌-‌تلویزیون و الکترونیک آشنایی دارم و از مطالب خوب‌تان استفاده می‌کردم.

اتصال‌کوتاه: شما به من لطف دارید. خوشحالم که آن فعالیت قلمی سال‌های دور سبب شده که من در همه‌جای کشور عزیزمان دوستان و یاران مهربانی مانند شما داشته باشم. این بزرگ‌ترین مزد تلاش‌های دوران نوجوانی من است. خوب است حالا با زهرای عزیز چند کلمه‌ای صحبت کنم.

.

زهرا دل قوی جوان ترین رادیوآماتور و تنها دختر رادیو آماتور ایران

.

اتصال‌کوتاه: سلام زهرا خانم عزیز و گرامی. دوست دارید خودتان را چگونه به کسانی که این نوشتار را می خوانند، معرفی کنید؟

زهرا دل‌قوی: من زهرا دل‌قوی هستم. در شهر مشهد زندگی می‌کنم و ۱۶ سال دارم. من در کلاس یازدهم رشته‌ی تجربی درس می‌خوانم. به  الکترونیک و رادیو آماتوری علاقه‌مند هستم. در کنار این‌ها باید بگویم که به زبان انگلیسی تسلط کامل دارم.

اتصال‌کوتاه: چه سالی دیپلم خواهید گرفت و برای بعد از آن چه برنامه‌ای دارید؟

زهرا دل‌قوی: دیپلم برای سال دیگر است و هدفم ادامه تحصیل است و خیلی مایلم که درس را ادامه دهم.

اتصال‌کوتاه: در آینده دوست دارید در چه رشته‌ای ادامه‌ی تحصیل بدهید؟

زهرا دل‌قوی: اگر خدا بخواهد، من همین رشته‌ی تجربی را ادامه می‌دهم. رشته‌ی مورد علاقه‌ی من به صورت دو شاخه است: یکی پزشکی و دیگری زبان انگلیسی است.

اتصال‌کوتاه: خیلی جالبه، پس من نتیجه می‌گیرم که شما می‌خواهید با الکترونیک به صورت «کار ذوقی» مشغول باشید. درست فهمیدم؟

زهرا دل‌قوی: بله، کاملا درسته و در این زمینه هم خیلی علاقه‌مند هستم. اما درباره کشور ما خودتان بهتر می‌دانید معمولا جایگاه دخترها برای این گونه فعالیت‌ها زیاد پررنگ نیست.

اتصال‌کوتاه: شاید این طور باشد که شما می‌گویید، اما این خود دخترهای ایران هستند که باید در عرصه‌ی اجتماع پررنگ‌تر فعالیت کنند و برای به دست آوردن جایگاه واقعی خودشان تلاش کنند و اطمینان دارم که در این راه موفق خواهند شد.

اگر موافق هستید که به داستان رادیوآماتور شدن شما بپردازیم، خواهشمندم بفرمایید که اولین برخوردتان با الکترونیک و رادیوآماتوری چگونه بود؟

زهرا دل‌قوی: باید بگویم من از کودکی شاهد کارهای پدرم بر روی طرح‌های فرستنده – گیرنده‌های اف.ام. و فرکانس 27 مگاهرتز بودم و همیشه کنجکاو بودم و سوال می‌کردم این قطعه چیست و کاربردش در کجاست. خیلی از مواقع پدرم از خانه خارج می‌شد برای تست فرستنده‌هایش من پشت دستگاه می‌نشستم. هر روز از روز قبل بیشتر علاقه‌مند می‌شدم و برایم فوق‌العاده این رادیوآماتوری و مبحث الکترونیک و فرستنده و گیرنده‌ها دوست‌داشتنی بود. حتی با راهنمایی پدرم یک فرستنده – گیرنده‌ی اف.ام. دو ترانزیستوری ساختم و با اکثریت قطعات الکترونیکی آشنا شدم و وقتی هم که تلگرام آمد، پدرم عضو گروه رادیوآماتورها در پیام‌رسان تلگرام شد و اوج علاقه من وقتی صورت گرفت که پدرم به سمت باند 20 متر یا همان 14 مگاهرتز رفت و وقتی با دستگاه دست‌سازش صدای رادیوآماتورهای دیگر کشورها را شنیدم و فهمیدم با فاصله‌های چند هزار کیلومتری مکالمه دارند، برایم بسیار جالب و هیجان‌آور بود و برای یادگیری مکالمه و ... شروع کردم به مطالعه جزوات و کتابچه‌های رادیوآماتوری که در گروه تلگرامی رادیوآماتوران ایران گذاشته می‌شد. سرعت یادگیری‌ام در این موضوعات خوب بود و چون به زبان انگلیسی هم تسلط داشتم، تصمیم گرفتیم تماس‌های رادیویی را من انجام دهم و الان کدهای کاربردی Q را یادگرفته‌ام و خیلی از رادیوآماتورهای دنیا من و پدرم را می‌شناسند.

.

کلیپی از مکالمات رادیویی که میان رادیوآماتورها رد و بدل می شود کلیپی از مکالمات رادیویی که میان رادیوآماتورها رد و بدل می شود نمونه هایی از مکالمات رادیویی که میان رادیوآماتورها رد و بدل می شود

نمونه‌هایی از مکالمات رادیویی را که میان رادیوآماتورها رد و بدل می‌شود، می‌توانید با کلیک کردن روی عکس‌ها ببینید و بشنوید

.

اتصال‌کوتاه: در طول سال‌هایی که کار رادیوآماتوری کرده‌اید، آیا کارت تایید تماس دریافت داشته‌اید؟

زهرا دل‌قوی: بله در طول این مدت تماس‌های زیادی با دیگر رادیوآماتورهای دنیا داشته‌ام و البته چون هزینه‌ی تبادل کارت‌های تایید تماس رادیویی از نوع کاغذی گران است و من هم صندوق پستی نداشته‌ام، تمامی کارت‌هایم به صورت EQSL‌ کارت است و حدود 370 عدد EQSL‌ کارت دارم و خیلی از رادیوآماتورهای دیگر خواسته‌اند کارت کاغذی برایم بفرستند که به علت مسایلی که گفتم و از جمله گرانی هزینه، من و پدرم از EQSL کارت استفاده می‌کنیم .

لازم به توضیح است که کارت EQSL همان کارت QSL است، ولی نه از نوع کاغذی، بلکه با ارتباط اینترنتی، مانند ارتباط از طریق ایمیل، و به صورت دیجیتالی صادر می‌گردد و البته دارای تایید از سایت‌های معتبر رادیوآماتوری می‌باشد.

.

تصویر تعدادی از کارت های تایید تماس دریافت شده از رادیوآماتورهای کشورهای مختلف

.

اتصال‌کوتاه: خاطره یا خاطرات جالبی از تماس‌های خود دارید؟ مثلا آشنا شدن با یک شخص خاص، و یا جملات جالبی که از طرف‌های تماس شنیده باشید، و یا چیزهایی که از این گفتگوها و تماس‌ها یاد گرفته باشید؟

زهرا دل‌قوی: خاطرات تقریباً همه مشابه هم هستند. متداول‌تر از همه این که کمی باعث تعجب رادیوآماتورهای طرف مقابل می‌شود وقتی یک دختر از ایران با این سن اپراتوری می‌کند و خیلی هم خوشحال می‌شوند از تماس با من و جملات بیش‌تر همانند این است که ما خیلی خوشحالیم که با یک رادیوآماتور خانم ایرانی صحبت می‌کنیم و واقعاً آثار تعجب در تماس و صحبت‌هایشان کاملا مشهود است. من چون زمان زیادی را، در مواقعی که وقت آزاد دارم، پای رادیو می‌گذرانم، خیلی کنجکاو هستم به کدهای رادیویی مانند QRV ،QRN ، QRZ، QRM و از این قبیل که سریعاً به دنبال فهمیدن معنا و مفهوم این کلمات می‌روم و تقریباً تمامی این کدها را یاد گرفته‌ام .

اتصال‌کوتاه: گفتید که طرف‌های تماس شما از وجود یک رادیوآماتور خانم از ایران تعجب می‌کنند. چه نوع برخوردهایی در این راستا داشته‌اید و اطلاعات طرف‌های مکالمه در مورد ایران و مردمش را در چه سطحی ارزیابی می‌کنید؟

زهرا دل‌قوی: بله، همان طور که گفتم از یک طرف خیلی تعجب می‌کنند و از طرف دیگر خیلی خوشحال می‌شوند و اتفاقا خیلی تماس را طولانی می‌کنند که بیشتر درباره من بدانند و من هم همان چیزهایی را که وجود دارد برایشان شرح می‌دهم. اما در مورد بخش دوم سوال شما باید بگویم که معمولاً در تماس‌ها فقط نوع دستگاه، نوع آنتن، و قدرت ارسال پرسیده می‌شود و نهایتاً شاید دمای هوا را هم سوال کنند و معمولا سوالات دیگری نمی‌پرسند

اتصال‌کوتاه: آیا رادیوآماتوری می‌تواند کلیشه‌های ذهنی خارجیان نسبت به ایران و مردمش را تغییر و بهبود بدهد؟
زهرا دل‌قوی: به نظر من خیلی کم. به عنوان مثال، وقتی با هم صحبت می‌کنند شاید تمایل پیدا کنند که از کشور همدیگر دیداری داشته باشند. به عنوان مثال، دو رادیو اماتور با کال‌ساین‌های K2WA9 و  EA3GFA به ایران آمدند و به شهر ما مشهد هم آمدند. ما توی هتل چندین ساعت راجع به رادیوآماتوری با هم صحبت کردیم و حتی چند رادیوآماتور دیگر هم قرار است به ایران بیایند، مانند A41NN و قرار است دیداری با هم داشته باشیم.

.

در هتلی در مشهد با رادیوآماتورهای خارجی دیدار و گفتگو داشتیم

.

اتصال‌کوتاه: شما به طور متوسط روزانه چقدر وقت برای این کار ذوقی وقت صرف می‌کنید؟

زهرا دل‌قوی: من در روز چندین بار رادیو را روشن می‌کنم و اگر پروپیگیشن (کیفیت انتشار امواج رادیویی) خوب باشد، معمولاً یکی دو ساعت سعی می‌کنم با رادیوآماتورهای دیگر تماس بگیرم .

اتصال‌کوتاه: آیا شما رسماً رادیوآماتور هستید؟ اگر بله، شناسه‌ی شما چیست؟
زهرا دل‌قوی: بله، من و پدرم خودمان را رادیوآماتور می‌دانیم، زیرا تمامی کارهایی را که یک رادیوآماتور انجام می‌دهد، ما هم انجام می‌دهیم و کال ساین ما EP5HD است که هر دو از آن استفاده می‌کنیم.

اتصال‌کوتاه: اگر رادیوآماتور رسمی نیستید، آیا برای آن تقاضا داده‌اید؟ نتیجه را لطفاً مفصل شرح دهید و بفرمایید که در حال حاضر تقاضای شما در چه مرحله‌ایست و چه مدت در این مرحله باقی مانده است و چرا؟

زهرا دل‌قوی: ما فعلاً رادیوآماتور رسمی نیستیم، اما بیشتر از دو سال است که من و پدرم ثبت نام کرده‌ایم و تقاضا داده‌ایم و تمامی مدارک‌مان را هم به سازمان تنظیم مقررات رادیویی ارسال کرده‌ایم. اما طی این مدت آزمون رادیوآماتوری از طرف این سازمان برگذار نشده است.

.

بیشتر از دو سال است که من و پدرم ثبت نام کرده ایم و تقاضا داده ایم

.

اتصال‌کوتاه: من از شما دخت ایران به خاطر وقتی که در اختیارم قرار دادید سپاس‌گزاری می‌کنم و برای شما آرزوی پیروزی‌های هر چه بیش‌تر دارم و پیش از هر چیز امیدوارم سازمان تنظیم مقررات هر چه زودتر به فعالیت‌های رادیوآماتوری شما و همه‌ی دیگر رادیوآماتورهای ایرانی رسمیت ببخشد و به این وسیله گام مهمی در گسترش این سرگرمی علمی در میان فرزندان ایران بردارد.

.

.

مطالب مرتبط:

داستان من

رادیوآماتوری: 33 سال پیش در چنین روزهایی

اردوی رادیوآماتوری در جزیره کیش

بنیان‌گذاری نخستین انجمن رادیوآماتوری ایران

29 فروردین، 18 آوریل: روز جهانی رادیوآماتوری

آگاهی‌هایی در مورد «شنیدگران موج کوتاه» یا «اس.دبلیو.ال.»ی‌ها

چند مقاله برای نوآموزان رادیوآماتوری

دو خواهر که از چهار-پنج سالگی مثل بلبل انگلیسی حرف می زنند

.

.

www.etesalkootah.ir ||   2018-07-03 © 

2015 www.etesalkootah.ir  © All rights reserved.

تمامی حقوق برای www.etesalkootah.ir محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از www.etesalkootah.ir در رادیو،  تلویزیون و رسانه های مشابه آن با ذکر واضح "اتصال کوتاه دات آی آر" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی هر یک از مطالب www.etesalkootah.ir در سایت های اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در www.etesalkootah.ir مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "www.etesalkootah.ir" بعنوان منبع مجاز است.

.