.

.

بنا به گزارش نشریه نیویورک تایمز، ژنرال الکساندر، که اکنون به عنوان مدیر اجرایی «IronNet» کار می‌کند، هشدار داد که اگر چه ایالات متحده دارای برخی از پیچیده‌ترین قابلیت‌های سایبری تهاجمی در جهان است، اما این کشور در هنگام بازی دفاعی چندان قوی عمل نمی‌کند.

نیویورک تایمز نوشت: ایالات متحده نگران است که در غیاب توافق هسته‌ای ایران مورد هجوم حمله انتقامی سایبری از سوی تهران قرار گیرد. این موضوعی است که بیش از هر چیز بر اساس توانایی هکرهای ایرانی مطرح می‌شود.

این روزنامه در ادامه آورده است: برخی از مقامات سایبری ایالات متحده نگرانند که در غیاب برجام، ایران حملاتی هدف‌دار در حوزه سایبری را علیه ایالات متحده به جریان بیندازد. 

تحلیل‌گران واحد جنگ‌افزار سایبری پنتاگون در حال نظارت بر ترافیک اینترنت ایران هستند. شش هزار مایل دورتر نیز، واحد اطلاعات سایبری اسراییل در حال بررسی گزینه‌های احتمالی فعالیت ایران در شبکه‌های کامپیوتری و یا نفوذ این کشور در شبکه‌های امنیتی این کشور است. 

کارشناسان امنیت دولتی و خصوصی در ایالات متحده و اسراییل نگران هستند که تصمیم رییس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ، برای خروج از معاهده‌ی هسته ای ایران در هفته‌ی جاری منجر به افزایش حملات سایبری تلافی‌جویانه از ایران شود.

محققان شرکت امنیتی «CrowdStrike» از 24 ساعت پس از اعلام رسمی خروج ترامپ از معامله‌ی هسته‌ای با ایران، به کاربران هشدار داده‌اند که برخی تحرکات را در فعالیت‌های سایبری ایران رصد  کرده‌اند. 

آن‌ها نگرانند که شاید هکرهای ایرانی اقدام به ارسال نامه‌های حاوی بدافزار به دیپلمات‌هایی کنند که که در ادارات امور خارجه متحدان ایالات متحده کار می‌کنند.

گروهی از محققان امنیتی نیز مدعی هستند که احتمالاً هکرهای ایرانی در تلاش برای جمع‌آوری اطلاعات هستند، اقدامی بی سر و صدا که می‌تواند به نوعی به رفتارهای آتی اتحادیه اروپا در قبال برجام نیز وابستگی داشته باشد.

هکرهای ایرانی طی سال‌های اخیر نشان داده‌اند که آن‌ها یک زرادخانه فزاینده (متشکل از دانش و علم) از سلاح‌های دیجیتالی دارند. اما از زمانی که قرارداد هسته‌ای امضا شد، یک ساحل امن در برابر دانش هکرهای ایرانی ایجاد شد. 

در حال حاضر کارشناسان امنیت سایبری معتقدند لیست هدف هکرهای ایرانی پس از لغو  برجام می‌تواند به سرعت گسترش یابد. فهرستی که حتی شامل کسب و کارهای زیرساختی در ایالات متحده نیز می‌شود. این نگرانی‌ها از روز پنج‌شنبه و پس از آن افزایش یافت که جت‌های جنگنده اسراییل روی اهداف نظامی ایران در سوریه عملیات نظامی ترتیب دادند.

جیمز ای. لوییس، یکی از مقامات سابق دولت ایالات متحده و کارشناس امنیت سایبری در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل در واشنگتن، گفت: "تا امروز ایران محدود شده بود ، چرا که مقامات دولتی برای پیش‌گیری از شکست توافق هیچ حرکت خاصی انجام نمی‌دادند، اما اکنون و با فروپاشی معامله، آن‌ها ناگزیر خواهند پرسید: «چه چیزی را از دست می‌دهیم؟»"

به گفته نیویورک تایمز افزون بر این اظهار نظر، بالغ بر 10 نفر از مقامات اطلاعاتی فعلی و پیشین آمریکا و اسرییل و پیمانکاران امنیتی خصوصی این کشورها با نیویورک تایمز تماس گرفته و در این خصوص ابراز نگرانی کرده‌اند.

ژنرال کیت الکساندر، مدیر سابق آژانس امنیت ملی ایالات متحده، طی مصاحبه‌ای در روز جمعه گفت: "با در نظر گرفتن مساله‌ی هسته‌ای، کشور ما و متحدان ما باید برای آنچه که در گذشته شاهد آن بودیم آماده شویم."

کارشناسان امنیتی ایالات متحده معتقدند که حمله به کمپانی «Sadara Chemical»، یک شرکت مشترک  بین آرامکو عربستان و «Dow Chemical» ، کار هکرهای ایرانی بود. 

این کارشناسان مدعی هستند که در طول سال‌های اخیر، هکرهای ایرانی از سوی دولت حمایت شده‌اند و این نشان می‌دهد که 2 طرف (ایران و ایالات متحده) از مهارت کافی برای ترتیب دادن حملات سایبری برخوردارند. 

بر اساس این فرضیه، پس از این که ایالات متحده تحریم‌های اقتصادی علیه تهران را در سال 2012 تشدید کرد، هکرهای ایرانی حمایت شده از سوی دولت این کشور، تقریبا هر بانک بزرگ آمریکایی را مورد حمله‌های شدید قرار دادند که در نتیجه این حملات، صدها هزار مشتری را از دسترسی به حساب‌های بانکی خود منع کردند.

این حملات، در حدود 46 بانک آمریکایی را شامل می‌شد و دادگاه فدرال ایالات متحده نیز در سال 2016 پرونده‌ای مفصل علیه هکرهای ایرانی تنظیم کرد.

از سوی دیگر ، برخی منابع اطلاعاتی نیز معتقدند، هکرهای ایرانی  در پی حمله دیجیتالی به شرکت ساندز لاس وگاس در سال 2014 بودند .  

محققان امنیتی معتقدند که "حملات تلافی‌جویانه" می‌تواند با هدف جلب نظرات عمومی ترتیب داده شوند.  در واقع طی 3 سال برقراری برجام در ایران، حملات مخرب سایبری هکرهای این کشور بر علیه ایالات متحده نیز عملا خنثی شده بود.

اما اکنون و پس از لغو توافق هسته‌ای احتمال درگیری فناورانه بین ایران، آمریکا و حتی اسراییل تقویت شده است.

همان طور که اشاره شد در سال 2016 اتهاماتی علیه برخی هکرهای ایرانی مطرح شد اما این افراد دستگیر نشدند. برخی از مقامات معتقدند که تشدید فشار بر ایران به ویژه در حوزه انرژی می‌تواند منجر به تشدید حملات سایبری ایران علیه ایالات متحده شود.  

ژنرال الکساندر، که اکنون به عنوان مدیر اجرایی «IronNet» کار می‌کند هشدار داد که اگر چه ایالات متحده دارای برخی از پیچیده‌ترین قابلیت‌های سایبری تهاجمی در جهان است، اما این کشور در هنگام بازی دفاعی چندان قوی عمل نمی‌کند.

.

.

مترجم:

رویا پاکسرشت

.

.

منبع:

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir)

.

.