.

.

نوسانگری که با کریستال کوارتز (VXO) ساخته شود، مداری که آن را «نوسانگر کریستالی» می خوانند،  با پایداری فرکانس بسیار بالایی کار خواهد کرد و به همین دلیل فقط اجازه‌ی تغییر بسیار اندکی در حدود 5 کیلوهرتز در فرکانس خروجی خود خواهد داد. اما، در مقابل، فرکانس خروجی یک «نوسانگر با فرکانس متغیر»، که به انگلیسی به آن VFO = Variable Frequency Oscillator می‌گویند، و در «مدار تشدید» آن از سیم‌پیچ و خازن استفاده می شود، یعنی یک «نوسانگر LC»، می تواند در حد چند صد کیلوهرتز تغییر داده شود. این مدارها پایداری فرکانسی کمتری دارند و امکان انحراف فرکانس خروجی آنها از مقدار مطلوب بسیار زیاد است.

می‌توان از برتری‌های هر دو نوع نوسانگر پیش‌گفته، با استفاده از یک فیلتر سرامیکی در مدار نوسانگر، بهره مند شد. یعنی هم «بازه‌ی تنظیم فرکانس» قابل قبولی داشت و هم «پایداری فرکانسی» خوبی روی مقدار تنظیم شده به دست آورد.

.

مدار نوسانگر قابل تنظیم با فیلتر سرامیکی

.

فهرست افزاره های مدار نوسانگر قابل تنظیم با فیلتر سرامیکی

.

فرکانسِ کار  مدار نوسانگری که در این نوشتار معرفی می‌شود، در بازه ای برابر 35 کیلوهرتز قابل تنظیم است و ثبات خوبی هم دارد. مدار نامعمول LC بر روی کلکتور ترانزیستور VT1 دو نقش بر دوش دارد.  نقش نخست این است که شکل موج سیگنال خروجی را بهبود بخشد و دیگر این که همزمان افت دامنه‌ی موج خروجی از فرکانس حدود 7020 کیلوهرتز به بالاتر را جبران کند. پایه و اساس این برتری ها، شکلِ منحنیِ گذر فیلتر می‌باشد. مدار LC روی 7035 کیلوهرتز روی بیشینه‌ی دامنه‌ی خروجی (2 ولت قله به قله) تنظیم شده است.

این نوسانگر باید با یک ولتاژ تثبیت شده (رگوله) 6 ولتی تغذیه شود.

طبقه‌ی خروجی را می‌توان به دلخواه روی هارمونیک های دوم، سوم یا چهارم فرکانس پایه تنظیم نمود. البته در این حال، برای بهبود دادن به شکل سیگنال، به یک طبقه‌ی تقویت‌کننده‌ی تنظیم‌شده روی هارمونیک مورد نظر نیاز خواهد بود. به این ترتیب، این مدار نوسانگر برای کار روی باندهای رادیوییِ 20 متر (14000 تا 14070 کیلوهرتز، باند 15 متر (21000 تا 21150 کیلوهرتز) و یا باند 10 متر (28000 تا 28140 کیلوهرتز) قابل استفاده خواهد بود.

.

.

مطالب مرتبط:

ساخت یک نوسانگر همه کاره برای رادیوآماتورها

یک مدار ساده ی نوسانگر کریستالی

.

.

www. etesalkootah.ir ||   2017-04-12 © 

2015 www.etesalkootah.ir  © All rights reserved.

تمامی حقوق برای www.etesalkootah.ir محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از www.etesalkootah.ir در رادیو،  تلویزیون و رسانه های مشابه آن با ذکر واضح "اتصال کوتاه دات آی آر" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی هر یک از مطالب www.etesalkootah.ir در سایت های اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در www.etesalkootah.ir مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "www.etesalkootah.ir" بعنوان منبع مجاز است.

.