.

.

سامانه راداری «قدیر» عصر امروز با حضور امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) و جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح در سایت راداری پدافند هوایی سپاه در اهواز، وارد چرخه عملیاتی شد.

Qadir-01   Qadir-2   Qadir-3

این رادار قابلیت کشف هواپیماها از فاصله 600 کیلومتری، و موشک های بالستیک از 1100 کیلومتری و در ارتفاع 100 کیلومتری را داراست.

این دومین رادار قدیر است که پس از 6 ماه فعالیت آزمایشی وارد چرخه عملیاتی شده و رادار سوم از این دست رادارهای برد بلند تا ماه دیگر به بهره برداری می‌رسد.

 

Qadir-4   Qadir-5   Qadir-6

نشریه «اسرائیل دیفنس» (israel defense) همزمان با عملیاتی شدن اولین رادار «غـدیـر» و در گزارشی با اشاره به رزمایش موشکی ایران اعلام کرد که پیشرفت فن آوری نظامی ایران فراتر از حد تصور کشورهای غربی است.

این نشریه نظامی نوشت: "روشن شد که صنعت نظامی ایران پیشرفته‌تر از آن است که غرب ارزیابی کرده است. آنچه ایرانی‌ها برای اولین بار، به خصوص رادار چندمنظوره ی بسیار پیشرفته ی «قـدیـر» را به نمایش گذاشتند، وجود قدرت تکنولوژی موثر از نوع درجه یک را ثابت می‌کند."

از این رادار توانمند (ساخته شده در مرکز جهاد خودکفایی نیروی هوافضای سپاه) برای کشف اهداف هوایی، هواپیماهای رادارگریز (استیلز)، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک و نیز ماهواره‌های در مدار پایین (لئو) استفاده می‌شود.

Qadir-7   Qadir-8   Qadir-9

رادار آرایه فازی «قـدیـر» با قابلیت استفاده در تمام شرایط آب و هوایی و مقاوم در برابر جنگ الکترونیک، در نقاط مختلف میهن اسلامی نصب شده و اطلاعات آن قابل انتقال به تمام نقاط کشور است.

بیش از 100 آنتن با قابلیت گردش 360 درجه برروی این رادار نصب شده است.

اولین نوع این رادار یک سال پیش در سایت راداری گرمسار به نام «شهدای بعثت» رونمایی شده بود.

 

 

منبع:

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940413001199

.

.

مطالب مرتبط:

http://etesalkootah.blog.ir/1395/05/06/How_Far_Reachs_A_Radar_Device

http://etesalkootah.blog.ir/1394/11/26/The_Telemobilscope_an_Edwardian_Radar

http://etesalkootah.blog.ir/1394/06/29/Iranian_Radar_Systems

.

.