.

.

نمایشگاه بین‌المللی رادیوآماتوری «هام رادیو» (HAM RADIO – The international amateur radio exhibition) عرصه‌ای برای دیدار و ملاقات منظم سالانه‌ی رادیوآماتورهای سراسر جهان است.

دانستن این که HAM RADIO با واژه‌ی انگلیسی برای «گوشت ژامبون» هیچ ارتباطی ندارد، باز هم ما را به شناخت ریشه‌ی این لغت نزدیک‌تر نمی‌کند. حکایت‌هایی هست که گویا این واژه یک مخفف است که به حروف اول نام‌های سه شخص برمی‌گردد. اشخاصی که در سال 1908 یک ایستگاه رادیوآماتوری شخصی را بنیان‌گذاری کردند.

اما 110 سال بعد از آن روز، در امسال 2018 از جاذبه‌ی رادیوآماتوری چیزی کم نشده است. حتی در این روزگارِ اینترنت و تلفن‌های همراه هوشمند، دایم فن‌آوری‌های نوین بیش‌تری در این کار ذوقی ادغام می‌شوند، به نحوی که امروزه نمی‌توان رادیوآماتوری را جدای از بسیاری از این تکنیک‌ها تصور کرد. به هر صورت، رادیوآماتوری یک فعالیت ذوقی و تفریحی است و علاوه بر این که به رشد و توسعه‌ی دانش و فن‌آوری مخابرات در میان دوستدارانش کمک شایانی می کند، نقش مثبتی نیز در روابط میان نوع بشر دارد و انسان‌ها را در سراسر جهان حول یک محور انسان‌دوستانه و صلح‌آمیز به هم مرتبط می‌سازد. علاوه بر این‌ها، رادیوآماتوری در شرایط بحرانی و اضطراری می‌تواند به عنوان یک ابزار کمکیِ موثر برای بهبود امرِ هماهنگی در مدیریت بحران به کار گرفته شود.

.

درباره‌ی نمایشگاه

این نمایشگاه همه ساله در شهر «فریدریشزهافن» (Friedrichshafen) آلمان برگزار می‌شود و بزرگ‌ترین رویداد و همایش رادیوآماتوری در اروپا و دومین همایش بزرگ دنیا پس از نمایشگاه «دِیتون» (Hamvention Dayton) در آمریکا به حساب می‌آید و با نمایشگاه «هام فِیر» (Ham Fair) توکیوی ژاپن برابری می‌کند.

.

سالن های بازار مکاره ی نمایشگاه پربازدیدکننده ترین بخش نمایشگاه بود

.

این نمایشگاه هر ساله در ماه ژوئن به مدت ۳ روز در این شهر کوچک در جنوب آلمان (در نزدیکی مرز سوییس) برگزار می‌شود و محل تبادل اطلاعات و تجربیات رادیوآماتورهای سراسر جهان با یکدیگر است. در نمایشگاه امسال بازدیدکنندگانی از 32 کشور جهان حضور داشتند.

همکار برجسته‌ی این نمایشگاه، «باشگاه رادیوآماتوری آلمان» (DARC) است که حافظ منافع و پشتیبان 38هزار رادیوآماتور آلمانیِ عضو آن در تعامل با اتحادیه‌ها، سازمان‌ها، مقامات رسمی و وزارتخانه‌های آلمانی و حتی ارگان‌های فرامرزی غیرآلمانی و بین‌المللی می‌باشد.

ویژگی یگانه‌ی نمایشگاه «هام رادیو» ترکیب برگزارکنندگان آن است که شامل غرفه‌داران تجاری، انجمن‌ها و اتحادیه‌های رادیوآماتوریِ سازمان‌یافته‌ی بین‌المللی و همچنین بزرگ‌ترین بازار مکاره‌ی رادیوییِ اروپا می‌باشد. در نمایشگاه امسال 280 برگزارکنندگان از 16 کشور حضور دارند.

.

نمایی از یکی از سالن های بازار مکاره ی نمایشگاه

.

غرفه ی شرکت معروف آیکوم یکی از پربازدیدکننده ترین های نمایشگاه است

.

نمایشگاه امسال متشکل بود از سالن اصلی، دو سالن «بازار مکاره» برای عرضه و خرید و فروش تجهیزات دست دوم، سالن مخصوص نوجوانان و کودکان، و همچنین اتاق‌های مخصوص کارگاه‌ها و کنفرانس‌های آموزشی که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به سخنرانی‌های مرتبط با «اس.دی.آر.» تحت عنوان SDR Academy اشاره کرد.

.

سمیناری در خصوص رادیوهای نرم افزاری در طول برگزاری نمایشگاه

.

در نمایشگاه امسال نیز شرکت‌های بزرگی از سراسر دنیا شرکت کرده بودند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به Icom, Kenwood, Yaesu, Elecraft, Spiderbeam, SDRPlay, Elad, Bonito, FlexRadio  و RigExpert اشاره کرد. در نمایشگاه امسال بیش از ۱۵ هزار بازدیدکننده حضور داشتند که در مقایسه با سال قبل نزدیک به ۲ هزار نفر کاهش داشته است.

برای دیدن عکس‌های بیشتر از این نمایشگاه و آشنایی با کالاهای عرضه شده، روی نگاره‌ی زیر کلیک کنید:

.

.

.

.

درباره نویسنده:

سرگرمی ویژه‌ی «مهدی عسگری» رادیوآماتوری و رادیو‌های نرم افزاری (SDR) است.

وی عضو «کلوب رادیوآماتوری البرز»  (EP2C) است و در حال حاضر با کال‌ساین DF2HF در آلمان فعالیت می‌کند.
مهدی عسگری رادیوآماتور با کال ساین

.

.

www.etesalkootah.ir ||   2018-07-06© 

2015 www.etesalkootah.ir  © All rights reserved.

تمامی حقوق برای www.etesalkootah.ir محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از www.etesalkootah.ir در رادیو،  تلویزیون و رسانه های مشابه آن با ذکر واضح "اتصال کوتاه دات آی آر" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی هر یک از مطالب www.etesalkootah.ir در سایت های اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در www.etesalkootah.ir مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "www.etesalkootah.ir" بعنوان منبع مجاز است.

.