.

.

مهندس کریم معتمدی در ۱۸ تیر ماه سال ۱۳۰۲ در شهر بابل متولد شد. دوره‌ی تحصیلات مقدماتی را در مدارس ابتدایی بابل آغاز کرد و تحصیلات تکمیلی‌اش را در رشته‌ی مهندسی مکانیک به پایان رساند. پس از آن برای ادامه‌ی تحصیل به اروپا و سپس به امریکا رفت، ولی به علت ناتوانی مالی نتوانست دوره‌اش را تمام کند و به ناچار به ایران بازگشت و در وزارت‌خانه‌ی پست و تلگراف و تلفن مشغول کار شد و طولی نکشید که به معاونت فنی وزارتخانه رسید.
کریم معتمدی در سال ۱۳۵۳ در کابینه‌ی امیرعباس هویدا به عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن منصوب شد. معتمدی در سال ۱۳۵۶ در کابینه‌ی جمشید آموزگار برای بار دوم وزیر پست و تلگراف و تلفن شد. وی در تاریخ ۵ شهریور سال ۱۳۵۷ و در ۱۷ آبان ۱۳۵۷ به ترتیب در کابینه‌های شریف امامی و ارتشبد ازهاری، وزیر پست و تلگراف و تلفن بود.

.

درگذشت مهندس کریم معتمدی وزیر اسبق وزارت پست و تلگراف و تلفن

.

معتمدی مردی پرتلاش، آرام، بی‌آزار و بدون تظاهر بود و چون وضع مالی خوبی نداشت، هر روز بعد از اتمام وقت اداری در یکی از فروشگاه‌های دستگاه‌های صوتی در خیابان فردوسی تهران به تعمیر رادیو و تلویزیون می‌پرداخت. کریم معتمدی در کنار وزارت پست و تلگراف و تلفن در زمان نخست وزیری جمشید آموزگار، به کارهای دیگری از قبیل نویسندگی نیز می‌پرداخت. او از معدود افرادی است که در دوره‌ی فعالیت حزب رستاخیز مقالاتی برای نشریه‌ی تئوریک «جامعه‌ی نوین» نوشته و به چاپ می‌رسید.
مهندس معتمدی در بامداد ۴ دی ۱۳۹۷ درگذشت. مراسم ختم کریم معتمدی در مسجد پیامبر اعظم برگزار شد و ۵ دی ماه در قطعه ۳۱۵ ردیف ۱۰۱ شماره ۴۶ بهشت زهرا در کنار همسرش آرمید...

در جایی یک خاطره از ایشان خواندم که می گفت: "ایران، به جز در دهه‌ی 1350 که به یُمن بالا رفتن قیمت نفت، برای چند سالی ثروتی بهم زده بود و البته این ثروت به ریخت و پاش‌هایی مانند واردات خودروهای خارجی و سیگار و شکولات و لباس نوزاد از «مادرکِیر» به قشرهای محدودی در شهرهای بزرگ اختصاص داشت، در کل زمان دولت‌های پهلوی کشور فقیری بود. در تهران مدت انتظار برای گرفتن یک خط انشعاب تلفن ثابت به 13 تا 15 سال می‌رسید و اکثر شهرهای ایران تلفن نداشتند تا این که ایشان به خدمت وزارت پست و تلگراف و تلفن درآمدند. او از کشورهای اروپایی ده‌ها دستگاه کهنه تلفن هندلی که سیستمی قدیمی و از رده جهانی خارج شده بود را خریداری کرد و تقریبا در سال ۵3 همه شهرهای ایران دارای تلفن شدند. من البته در فیلم‌های قدیمی تلفن هندلی می‌دیدم، اما‌ وقتی به چند شهرستان کوچک رفتم، دیدن این تلفن‌ها از نزدیک صفایی داشت. آن موقع خیلی خوشحال بودیم که همه شهرهای ایران تلفن دارند."

خانواده بزرگ معتمدی به درستی از نیکوکاران شهر بابل و از فرهیختگان این شهر بودند و کارهای خیریه‌ی قابل توجهی انجام داده‌اند، از جمله وقف زمین برای ساخت گورستان عمومی بابل و ساخت دبیرستان معتمدی. ضمنا پسر عموی ایشان، آقای سید احمد معتمدی، سال‌ها رییس دانشگاه اصفهان و بعدها وزیر علوم بود.

روانِ این ایرانى پُرتلاش خدمت‌گزارِ میهن آنوشه، و نام و یادش گرامى باد.

.

.

منابع:

ویکی‌پدیا فارسی

ویکی‌فقه

کتاب: شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران (جلد سوم) نوشته باقر عاقلی

.

.

مطالب مرتبط:

تلفن در ایران چگونه ملی شد

از وزارت پست، تلگراف و تلفن تا ارتباطات و فنآوری اطلاعات

.

.

www.etesalkootah.ir ||   2019-01-04© 

2015 www.etesalkootah.ir  © All rights reserved.

تمامی حقوق برای www.etesalkootah.ir محفوظ است. بیان شفاهی بخش یا تمامی یک مطلب از www.etesalkootah.ir در رادیو،  تلویزیون و رسانه های مشابه آن با ذکر واضح "اتصال کوتاه دات آی آر" بعنوان منبع مجاز است. هر گونه  استفاده  کتبی از بخش یا تمامی هر یک از مطالب www.etesalkootah.ir در سایت های اینترنتی در صورت قرار دادن لینک مستقیم و قابل "کلیک" به آن مطلب در www.etesalkootah.ir مجاز بوده و در رسانه های چاپی نیز در صورت چاپ واضح "www.etesalkootah.ir" بعنوان منبع مجاز است.

.